Prof. Dr. Nesimi YAZICI Emeklilik ve Plaket Töreni

Fakültemizin dekanlarından ve İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi, hocaların hocası Prof. Dr. Nesimi Yazıcı için 31.10.2016 Pazartesi günü Yunus Emre Konferans Salonu’nda emeklilik ve plaket töreni düzenlendi. Törene, fakültemiz hocaları, çalışanları ve öğrencilerinin yanı sıra Nesimi Yazıcı hocamızın ailesi, dostları ve yetiştirdiği öğrencilerin arasında bulunduğu davetliler katıldı.

Programda, ilk olarak misafirleri selamlama konuşması yapmak üzere İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkan Yardımcı Prof. Dr. Seyfettin Erşahin söz aldı. Prof. Dr. Erşahin, Prof. Dr. Nesimi Yazıcı’nın her zaman ilk günkü heyecan ve azmiyle çalıştığını ve İslam Tarihi Anabilim Dalı’ndaki tüm öğretim elemanlarına şevk verdiğini belirtti. Yapılacak pek çok çalışmanın olduğunu ve bunları yaparken Nesimi Yazıcı Hoca’nın rehberliğine ihtiyaç duyulacağını o sebeple bu törenin bir veda töreni olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Seyfettin Erşahin’in konuşmasından sonra Prof. Dr. Nesimi Yazıcı hocamızın hayat hikayesinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi konuklar tarafından ilgiyle izlendi. Ardından fakültemiz dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal kürsüye gelerek Nesimi Yazıcı’nın Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni en çok sahiplenen ve en iyi temsil eden hocalardan biri olduğunu ifade etti. Emekliye ayrılan hocaların fakülte ile bağlarının hiçbir zaman kopmadığını dile getiren İsmail Hakkı Ünal, bunun Prof. Dr. Nesimi Yazıcı için de geçerli olduğunu söyledi. Dekanımız Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal’ın konuşmasının ardından program, Nesimi Yazıcı hocamızın iki öğrencisinin onun için hazırladıkları eserleri seslendirmeleri ile devam etti. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Erkoçoğlu bağlaması ile fakültemiz öğretim görevlisi Dr. Fatih Koca ise uduyla okudukları eserlerle dinleyenlere hoş dakikalar yaşattılar.

Kısa müzik arasından sonra programda konuşmalara devam edildi. İlk olarak kürsüye üniversitemizin rektörlerinden Prof. Dr. Cemal Taluğ geldi. Beraber çalıştıkları dönemde ekip olarak Nesimi Yazıcı’yı yakından tanıma fırsatı bulduklarını ve çok sevdiklerini dile getirdi. Sayın Rektör, Prof. Dr. Nesimi Yazıcı’nın üstün insani vasıfları ve kişiliğiyle gönüllerde taht kurduğunu ifade etti. Onun zarafeti, nezaketi ve ötekileştirmeye karşı olan tavrıyla örnek bir hoca olduğunu belirtti ve dekanlığı döneminde İlahiyat Fakültesi için yaptıklarını anlattı. Daha sonra emekli hocalar adına fakültemiz İslam Felsefesi Anabilim Dalı emekli hocalarından Prof. Dr. Hayrani Altıntaş davetlilere hitap etti. Altıntaş, konuşmasında Nesimi Yazıcı ile olan dostluklarından ve anılarından bahsetti. Onun ardından kürsüye Prof. Dr. Nesimi Yazıcı’nın öğrencileri adına İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halide Aslan geldi. Duygusal bir konuşma yapan Aslan, yirmi yıldan beri Nesimi Yazıcı Hoca’nın rehberliğinde çalıştığını dile getirirken, fakülteyi bitirdiğinde Nesimi Hoca’nın kendisini akademisyen olmaya teşvik ettiğini ve her zaman desteklediğini ifade etti. Halide Aslan, fakültemizde asistan olarak göreve başladığında Prof. Dr. Nesimi Yazıcı’nın kendisine verdiği nasihatleri davetlilerle paylaştı.

Bütün konuşmaların ardından onuruna yapılan törende, söz sırası son olarak Prof. Dr. Nesimi Yazıcı’ya geldi. Prof. Dr. Yazıcı, öncelikle kendisi için böyle bir organizasyonu hazırladıkları için Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığına ve İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim elemanlarına teşekkür etti. Ankara Üniversiteli ve İlahiyat Fakülteli olmaktan gurur duyduğunu, Allah’a şükrettiğini ve bunun bilinciyle görev yaptığını ifade eden Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, görev yaptığı süre boyunca bu vatanın evlatlarını yetiştirmek için gayret ettiğini dile getirdi. Dekanlığı döneminde de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini en iyi şekilde temsil etmek için ne gerekiyorsa yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Yazıcı, o dönemde gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmek istediği icraatlarından da bahsetti.

Prof. Dr. Nesimi Yazıcı onuruna yapılan tören, Dekanlık, İslam Tarihi Anabilim Dalı adına verilen plaket, hediye, çiçek takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. Programdan sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından davetlilere ikramda bulunuldu.

img_0104

img_0157

img_0139

img_0225