Prof. Dr. İbrahim Sarıçam Anıldı

Fakültemiz İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yaparken geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. İbrahim Sarıçam, Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsünde gerçekleştirilen tören, Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi İbrahim Urgancı’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Köycü tarafından hatim duası yapıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, merhum Profesör Sarıçam’ın çalışmalarıyla örnek bir insan olduğunu belirterek, eserleriyle her zaman anılacağının altını çizdi. Rektör Uzun “Gelecek nesillerin gururla örnek alacağı güzel insanlardan biri olan Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’ı rahmetle anıyoruz. Üniversitemizde, şehrimizde doğan bir büyük insanı anmanın ve gelecek nesillerimize onun hayatını aktarmanın gururunu yaşıyoruz. Üniversitemizde Prof. Dr. İbrahim Sarıçam ismi her zaman anılacaktır.” dedi. Değerli bir bilim insanının anılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Cüneyd Aydın ise “Bilgisiyle toplumu aydınlatan ve ona yeni ufuklar açan merhum Prof. Dr. İbrahim Sarıçam ve onun gibi değerli bilim insanlarının tanınması ve tanıtılması gerektiğini” belirtti.

Arkadaşları Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’ı anlattı
Anma programı kapsamında düzenlenen panelde merhum Sarıçam’ı arkadaşları Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, Fakültemiz Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İrfan Aycan, Prof. Dr. Seyfettin Erşahin ve Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu anlattı. Panelin başkanlığını yapan Prof. Dr. Ünal, Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’ın alanında çok değerli bir bilim adamı olmanın yanında, kişiliğiyle de herkese örnek olan bir insan olduğunu belirtti. ‘Arkadaşım İbrahim Sarıçam’ başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Aycan “Sevgili kardeşim İbrahim Sarçam benim 40 yıllık arkadaşımdı. Bu süre içerisinde beraber çok güzel ve değerli vakitler geçirdik. Kendisini tam bir Anadolu insanı olarak tanımlayabilirim.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erşahin ‘İbrahim Sarıçam’ın İlmi Yönü ve Eserleri’ başlıklı konuşmasında “İbrahim hocamızı, hiç mübalağasız söylüyorum, konuşmak ve anlatmak kolay değil. Kendisiyle çok uzun mazimiz olduğu için söylüyorum. Bir ilim insanı sorumluluğuyla İbrahim Sarıçam, insanlara bir şeyler söylemek istedi. Hocamız bilimsel ve ilmi tarihçilik yaptı. Kritik ve analitik tarihçilik yaptı. Çok iyi metin okurdu. Türkiye’de ve Dünya’da Hz. Muhammed ile ilgili kitap yazmak kolay değildir. Ancak İbrahim Sarıçam hocamız bunu başardı.” ifadelerini kullandı. ‘İbrahim Sarıçam ve Yaşam Felsefesi’ konulu konuşmasını yapan Prof. Dr. Serinsu ise “İbrahim Sarıçam bir değerdi. İnsanı hayattayken sevmek değeriydi. Sarıçam hocamız, ‘sevdiğini hayattayken söylemek ve eylemleriyle kanıtlamak değeri hayal dünyamızın değil, gerçek dünyamızın bir parçası olsun’ diye çabaladı.” dedi. Panel sonunda Rektör Uzun ve Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz panelistlere teşekkür belgelerini verdi.

Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’ın 5 bin kitabı bağışlandı
Anma törenine merhum Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’ın eşi Ayşe Sarıçam ile çocukları Semih Sarıçam ve Esma Sarıçam da katıldı. Bartınlı Profesör Sarıçam’ın Bartın Üniversitesi Kütüphanesine bağışladığı 5 bin kitapla ilgili teşekkürlerini ileten Rektör Uzun, “Böyle değerli bir insanın bin bir zorlukla biriktirdiği kitaplarının Bartın Üniversitesi kütüphanesinde yer alması bizim için çok kıymetli. Bu kitaplarla bizler ve öğrencilerimiz merhum hocamıza karşı hasretimizi bir nebze de olsa dindirmiş olacağız. Kütüphanemize gelen araştırmacılarımızın ve öğrencilerimizin önüne bu kitaplar bir ışık tutacaktır. Bu vesileyle Prof. Dr. İbrahim Sarıçam hocamızı bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Tören sonrası öğrencilerle birlikte iftar yapıldı
Tören sonrası öğrenciler ve katılımcılar Bartın Üniversitesi yemekhanesine geçerek hep birlikte oruçlarını açtı. Tasavvuf musikisi ve ilahiler eşliğinde yapılan iftara yoğun katılım oldu.